Reżyseria filmowa i telewizyjna - specjalność
W ramach przedmiotu słuchacze przygotowują etiudę dyplomową pod kierunkiem wykładowcy, wykorzystując wiedzę z zakresu zagadnień związanych z realizacją filmu uzyskaną w trakcie nauki na I i II roku.
Praca nad etiudą dyplomową składa się z etapów:
Etap I
– Każdy ze słuchaczy przedstawia 2-3 pomysły na etiudę. Grupa dyskutuje na ich temat, oceniając je i sugerując różne rozwiązania. Ostateczna decyzja wyboru pomysłu należy do dyplomanta.
Etap II
– Pomysł jest rozwijany początkowo w drabinkę konstrukcyjną, a następnie w treatment scenariusza.
Etap III
– Pisanie scenariusza. Grupa dyskutuje nad rozwiązaniami poszczególnych scen. Ostateczne decyzje rozwiązań zarówno konstrukcyjnych jak i dramaturgicznych podejmuje dyplomant.
Trzy pierwsze etapy mają charakter grupowej, wspólnej pracy, w trakcie której dyplomant musi zmierzyć się z ocenami innych osób, nauczyć się odpierać jego zdaniem niesłuszne zarzuty i argumentować za swoimi racjami.
Etap IV
- Indywidualne konsultacje dotyczące szczegółowych rozwiązań dyplomowego scenariusza. Omawianie propozycji aktorskich, lokacji obiektów zdjęciowych, składu ekipy realizacyjnej i terminu zdjęć.
Etap V
– Przegląd wersji montażowych, omówienie ścieżki dźwiękowej. Zatwierdzenie etiudy.
Etap VI
– Egzamin i obrona dyplomu: prezentacja filmu dyplomowego, odpowiedzi na pytania dyplomowe, ocena komisji egzaminacyjnej złożonej z wykładowców szkoły.